DJ czy orkiestra - na co się zdecydować?
Organizując imprezę okolicznościową, stoimy przed wieloma decyzjami. Niektóre z nich, takie jak rodzaj oprawy muzycznej, mogą mieć wpływ na cały przebieg przyjęcia. Wiadomo bowiem, że przy dobrej muzyce goście potrafią bawić się do białego rana i długo wspominają szalone wygibasy do swoich ulubionych hitów. Sytuacja natomiast przybiera nieciekawy obrót, gdy muzyka jest denna, niedopasowana do gustu obecnych na przyjęciu osób i w dodatku źle nagłośniona. Jak tego uniknąć? Czy lepiej zatrudnić DJ-a, czy może cały zespół muzyczny?
Budżet i repertuar – najważniejsze kryteria wyboru
W pierwszej kolejności warto zdecydować, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na muzyczną oprawę imprezy. Zazwyczaj wynajęcie DJ-a będzie zdecydowanie tańsze niż zamówienie zespołu, który gra muzykę na żywo. Niekiedy jednak obsługa imprezy przez dobrego, ceniącego się DJ-a może osiągnąć podobny pułap cenowy jak wynajęcie 3-osobowego muzycznego składu. Kwestia finansowa nie powinna zatem stanowić najważniejszego kryterium wyboru. Czym zatem kierować się podejmując decyzję?
Przede wszystkim warto przejrzeć listę gości, wyodrębniając przeważającą grupę wiekową i analizując sposób, w jaki jej przedstawiciele bawią się na imprezach. Warto także przyjrzeć się gustom muzycznym gości - im lepiej dopasujemy do nich repertuar, tym lepsza będzie zabawa.
Nie zawsze jednak wiemy, czy nasi goście preferują muzykę na żywo czy DJ-a, czy wolą, by na parkiecie stale coś się działo, czy potrzebują wytchnienia i dłuższych przerw pomiędzy muzycznymi setami. W takim przypadku lepiej sprawdzi się DJ, którego usługa jest bardziej elastyczna. DJ, w przeciwieństwie do orkiestry, może na bieżąco modyfikować playlistę i dobierać utwory do aktualnej sytuacji na parkiecie. Może także puszczać piosenki na życzenie. Zespoły natomiast mają przygotowane bloki muzyczne, które konsekwentnie realizują. Muzycy, grający na żywo, potrzebują także nieco dłuższych przerw na odpoczynek niż DJ, którego praca nie jest aż tak wymagająca fizycznie. Dodatkowo repertuar zespołów jest ograniczony (przeważnie obejmuje ok. 150-200 utworów), przez co nie możemy oczekiwać, że zagrane zostaną utwory na życzenie. Ale coś za coś. Muzyka na żywo ma swój klimat i nawet najlepszy DJ nie zastąpi brzmienia żywych instrumentów.
Czytaj także: DJ jako wsparcie przy obsłudze imprez firmowych
Przebojowy wodzirej – kluczowy element udanej imprezy
Muzycy, grający i śpiewający w zespołach weselnych czy rozrywkowych to zazwyczaj osoby przebojowe, kreatywne i charyzmatyczne. Możemy mieć pewność, że w każdej kapeli znajdzie się ktoś, kto poprowadzi imprezę, rozrusza publiczność i zapewni dobrą zabawę. Taki wodzirej szczególnie potrzebny jest na weselach, gdzie często zachodzi konieczność poprowadzenia oczepin, animacji tanecznych i innych zabaw weselnych. Wybierając DJ-a na wesele, zwróćmy zatem uwagę, by była to osoba z doświadczeniem w konferansjerce, prowadzeniu zabaw czy animowaniu gości.
Wszystko wskazuje na to, iż odpowiedź na tytułowe pytanie nie może być jednoznaczna. Wszystko zależy od potrzeb organizatorów imprezy i gości, a także od wysokości budżetu, jaki można przeznaczyć na muzyczną oprawę przyjęcia.